ՀՀ-Ն ԿՇԱՀԻ, ԵԹԵ ԴԱՌՆԱ ԻՐԱՆԻ ԵՎ ԱՄՆ-Ի ԲԱՆԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԱՐԹԱԿ
Իրանը պաշտոնապես հայտարարել է, որ պատրաստ է անուղղակի բանակցել Միացյալ Նահանգների հետ, գրել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Բարձրագույն տնտեսագիտական համալսարանի համաշխարհային տնտեսության և համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի Եվրոպական և միջազգային համապարփակ հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն, արտաքին և պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի հետազոտական ծրագրերի փոխտնօրեն Դմիտրի Սուսլովը Alpha News-ին մեկնաբանել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից Եվրամիությանն անդամակցության մեկնարկի մասին օրինագծի ընդունումը և Ռուսաստանի արձագանքը դրան։
ԱՄՆ վաթսուն Կոնգրեսականներ կոչ են արել պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին կիրառել «Ազատության» աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածը՝ պահանջելով անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին, նշելով Բաքվի կողմից Արցախի 120․000 բնիկ հայ քրիստոնյա բնակչության էթնիկ զտումները, ինքնիշխան հայկական տարածքների շարունակական օկուպացիան, ինչպես նաև հայ գերիների անօրինական կալանավորումն ու բռնությունները։
Շվեյցարիայի Համադաշնության Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտը պատասխանել է հայաստանյան շուրջ 40 հասարակական կազմակերպությունների՝ Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Կարին Քելլեր-Զուտերին ուղղված նամակին: Այդ մասին News.am-ին հայտնեցին նամակն ստորագրած ՀԿ-ների ներկայացուցիչները:
Մարտի 26-ի Փաշինյանի Աժ-ի ելույթի մեջ մի շատ կարևոր միտք ասվեց, որ անհրաժեշտ ուշադրության չարժանացավ:
Նախ պետք է հասկանալ, որ այս պահի դրությամբ Թրամփի վարչակազմը Իրանի նկատմամբ հստակ ռազմավարություն չունի։ Սա ակնհայտ երևում է Թրամփի թիմի տարբեր ներկայացուցիչների հայտարարություններից և դիրքորոշումներից, որոնք վերաբերում են Իրանի նկատմամբ ամերիկյան քաղաքականությանը։
«Եթե մի երկրում առաջին դեմքերի մակարդակով անընդհատ Ադրբեջանին հավաստիացնում են, որ օկուպացված, խլված տարածքները ռազմական ճանապարհով հետ բերելու նպատակ չունեն, բնական է, որ Ադրբեջանը կկրակի էլ, ագրեսիայի էլ կդիմի, նոր տարածքներ էլ կխլի»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահհամյանը։
ԱՄՆ-ն փաստացի դադարել է Հարավային Կովկասում զսպող և հավասարակշռող գործոն լինելուց, ուստի չարժե սպասել, որ Վաշինգտոնն ակտիվություն կդրսևորի հայ-ադրբեջանական բանակցություններում։ Այս տեսակետը հայտնել է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը` մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի երեկվա հեռախոսազրույցը։
Իրանի համար ցանկալի է, որ Հայաստանն ինքը պահի Սյունիքը, մինչդեռ այնտեղ չեն բացառում, որ եթե Երևանը ձախողվի, իրենք կարող են մտնել այս տարածաշրջան։ Այս մասին «Ուժի գործոն» հաղորդաշարի եթերում News.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Երևանի պետական համալսարանի արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։