ԼԵԳԵՆԴԸ ՀԵՌԱՑԱՎ․ ՄԱՀԱՑԵԼ Է ՌՈՔՆՌՈԼԻ ԹԱԳՈՒՀԻ ԹԻՆԱ ԹԸՐՆԵՐԸ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Մահացել է լեգենդար երգչուհի Թինա Թըրները. 1980-ականներին փոփ-հսկա դարձած ռոքնռոլի աստղը մահացել է 83 տարեկանում՝ երկարատև հիվանդությունից հետո։
Աշխարհի ամենամեծ քաղաքներից մեկը՝ Նյու Յորքը, անցնում է ջրի տակ, գրում է Science Alert-ը։
Ռուսական «Ekhoplanet»–ը կազմել է աշխարհի հնագույն լեզուների տասնյակը և այդ համատեքստում անդրադարձել նաև հայերենին։
Հայաստանում մեծ շինության ավերակները պեղելիս հնագետները մի ինչ-որ արտասովոր բան են նկատել՝ դարչնագույն ցեխում՝ սպիտակ փոշու շերտ։ Սկզբում Մեծամորի հնագիտական տեղամասի հնագետները մտածել են, որ մոխրանման նյութը հենց մոխիր է, տեղեկացրել է Science in Poland-ը։ Նյութը հայտնաբերվել է մեծ շինության ավերակներում, որտեղ մի քանի փռեր կային։
Մոսկվա կինոթատրոնում տեղի է ունեցել «Ճախրելով դեպի վեր» ֆիլմի երևանյան պրեմիերան, որը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 78-րդ տարեդարձին։ Ռուսական ռազմական դրամայի պրեմիերան նախաձեռնել էր Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնը՝ Մոսկվայի կառավարության և Մոսկվայի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի աջակցությամբ:
Հայ լուսանկարիչ Անուշ Բաբաջանյանը հաղթող է ճանաչվել «World Press Photo 2023»-ի «երկարաժամկետ նախագիծ անվանակարգում»։ Մրցանակները ստացել են Կենտրոնական Ասիայում ջրի սակավության մասին նրա «Battered Waters» նկարները VII Photo-ի և National Geographic Society-ի համար:
Միջնադարյան հայկական ճարտարապետության և քանդակագործական արվեստի բացառիկ նմուշներից է Աղջոց վանքը։ Վանական համալիրի գլխավոր եկեղեցին Սուրբ Ստեփանոսն է, կից հյուսիսային կողմից՝ Պողոս-Պետրոս եկեղեցին։ Վանական համալիրը կազմված է նաև գավթից, վանականների շինություններից, խաչքարերով հարուստ ընդարձակ գերեզմանոցից։
Այսօր «Արվեստի դեսպանատանը» (Սայաթ Նովա 28) բացվելու է Էդիթ Սիմոնյանի անհատական ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են Էդիթ Սիմոնյանի վերջին շրջանի աշխատանքները, որոնցում նա ուսումնասիրում է հայկական միջնադարյան մանրանկարչությունը ճապոնական օշիբանա տեխնիկայի և ժամանակակից գեղագիտության ոսպնյակի միջոցով։
Ջութակահար Վարդան Պողոսյանը՝ կոմպոզիտոր Արթուր Թադևոսյանի հետ համատեղ թողարկել է իր հերթական՝ «Պոեմ» (Poeme) տեսահոլովակը: Այս hուզիչ, զգացմունքային ու բովանդակալից երաժշտական ստեծագործությունը արդեն հասանելի է Youtube-ում։ Ավելին, երեք շաբաթվա ընթացքում այն մոտ 12 հազար դիտում է ունեցել և այսօր էլ շարունակում է իր շքերթը, ուշադրություն գրավելով մեղեդու գունային հարստությամբ ու անկեղծ, տաղանդավոր կատարումով:
Vogue-ը գալիք աշնան համար նախատեսված թրենչ-վերարկուների ընտրանիում ներառել է Made in Armenia հեշթեգը։ Jaquette բրենդի հիմնադիրն Արևիկ Ալավերդյանն է։ Ապրանքանիշը մասնագիտացած է դասական տրենչ բաճկոնների, ստրուկտուրային վերարկուների և բլեյզերի արտադրության մեջ։