Քննչական կոմիտեին 258,5 մլն դրամ հատկացվեց
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հուլիսի 21-ի նիստում որոշեց Քննչական կոմիտեին հատկացնել 258.5 մլն դրամ:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ որոշման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2 խնդրի կարգավորմամբ:
Մասնավորապես.
ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 12-ի «Գույք ամրացնելու մասին» որոշման համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից հետ է վերցվել և ՀՀ քննչական կոմիտեին է ամրացվել ՀՀ Տավուշի մարզի Գետահովիտ համայնքի 1-ին փողոցի 3/3-րդ հասցեում գտնվողն վարչական շենքը՝ հիշյալ մարզում տեղակայված ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 6-րդ կայազորային քննչական բաժնի ոչ բարենպաստ շենքային պայմանները բարելավելու և անհրաժեշտ աշխատանքների բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով:
Նախագծի ընդունման դեպքում հնարավոր կլինի ոչ միայն բարելավել աշխատանքային պայմանները, այլև ստեղծել առավել նպաստավոր միջավայր և պայմաններ՝ մինչդատական վարույթի ընթացքում դատավարության մասնակիցների մասնակցությամբ քննչական գործողություններն իրականացնելու համար, արդյունավետ կկազմակերպվի քննչական գործողությունների իրականացումը, ինչպես նաև կապահովվի նոր աշխատասենյակների ավելացումն, ինչը պայմանավորված է նաև քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելու հանգամանքով և կապահովի այլ անհրաժեշտ գործառույթների իրականացում:
Նշվում է նաև, որ ավելացել են ՀՀ քննչական կոմիտեում նախաքննություն իրականացնող քննիչների հաստիքների քանակը 210-ով:
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ քննչական կոմիտեին հատկացնել գումար, որը կուղղվի ՀՀ Տավուշի մարզի Գետահովիտ համայնքի 1-ին փողոցի 3/3-րդ հասցեում գտնվող վարչական շենքում կապիտալ հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացմանը, ինչպես նաև համակարգչային տեխնիկայով և գրասենյակային գույքով հագեցվածությանը, ինչը պայմանավորված է Կոմիտեում նախաքննություն իրականացնող քննիչների հաստիքների քանակի ավելացմամբ:
Ընդհանուր առմամբ առաջարկվում է նշված խնդիրների կարգավորման նպատակով իրականացնել վերաբաշխումներ և ՀՀ քննչական կոմիտեին հատկացնել 258.5 մլն դրամ: