ԳԼՈԲԱԼ ՏԱՔԱՑՄԱՆ ՊԱՏՃԱՌՈՎ ԵՎՐՈՊԱՅՈՒՄ ՆՈՐ ՍԱՌՑԵ ԴԱՐԱՇՐՋԱՆ ԿՍԿՍՎԻ
Կոպենհագենի համալսարանի մասնագետները ստեղծել են կլիմայի համակարգչային մոդել, որը ցույց է տվել, որ գլոբալ տաքացման պատճառով Եվրոպայում շուտով կգա սառցե դարաշրջան։ Աշխատանքի արդյունքները ներկայացված են Nature Communications ամսագրում (Nature խմբի մաս):
Գիտնականների կարծիքով՝ Գրենլանդիայի սառցադաշտերի հալվելու կտրուկ աճը բերում է օվկիանոս քաղցրահամ ջրի հզոր հոսքի, որը կարող է «ողողել» Գոլֆստրիմը: Դրա շնորհիվ է, որ Եվրոպան այժմ ունի մեղմ կլիմա։ Դարի կեսերին հոսանքների համակարգը կխախտվի, դա կհանգեցնի մոլորակի հյուսիսային կիսագնդի ուժեղ սառեցմանը մոտավորապես 60-70 տարի հետո։
Միաժամանակ շոգն ու երաշտը միայն կուժեղանան հասարակածային գոտում։ Փոփոխությունները կուղեկցվեն նաև ծովի մակարդակի բարձրացմամբ, ավելի շատ փոթորիկներով և ջրհեղեղներով: Այս իրավիճակը կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների և պարենային ճգնաժամի պատճառ դառնալ։
Սակայն գիտնականները նշել են, որ կա այլընտրանքային սցենար, ըստ որի ջերմաստիճանը կշարունակի բարձրանալ։