Փաշինյանը կարևորել է Ֆիրդուսի թաղամասի հուշարձանային շենքերի պահպանումը
Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է Երևանի Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման նախագիծը։ Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այն դեռևս մշակման փուլում է:
«Զեկուցվել է, որ կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 58 հազար քմ, իրացվել է 49 հազար քմ, 9 հազար քմ տարածքը գտնվում է իրացման փուլում: Արդեն իսկ փոխհատուցվել է 378 ընտանիքի, ընթացքի մեջ է 50 ընտանիքի փոխհատուցման գործընթացը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Վարչապետին ներկայացվել է, որ թաղամասի կառուցապատման նախագծերի վրա աշխատում է 60 ճարտարապետներից կազմված ճարտարապետական 7 խումբ: Փոխհատուցման ծավալը 60 մլն դոլար, է իսկ ընդհանուր թաղամասի կառուցապատման ներդրումային արժեքը 300 մլն դոլար է գնահատվում։ Ակնկալվում է, որ շինարարական աշխատանքների ընթացքում ստեղծվելու է 8-10 հազար նոր աշխատատեղ:
Թաղամասում կառուցվելու են նաև ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներ: Փաշինյանն ընդգծել է հուշարձան շենքերի պահպանության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների կարևորությունը։ Նա նաև շեշտել է, որ նախապես մշակված չափորոշիչներն անհրաժեշտ է պահպանել մինչև նախագծի ավարտը: Պատասխանատուները կառավարության ղեկավարին վստահեցրել են, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու հուշարձան շենքերի պահպանությանը, տեղեկացնում է Sputnik Armenia-ն:
2025-03-31 19:34
Азербайджан раздувает дипломатический скандал c Германией. Посла Германии в Баку Ральфа Хорлеманна вызвали в МИД Азербайджана.
2025-03-31 19:31
Президент Ирана Масуд Пезешкиан выразил надежду на «эффективные и успешные» переговоры в ходе своего предстоящего визита в Азербайджан, сообщает Tasnim.
2025-03-31 19:28
У "Гражданского договора" не будет мэра в Гюмри. Об этом написал на своей странице в Facebook лидер альянса «Наш город» Мартун Григорян, участвовавший в выборах местного самоуправления в Гюмри.
2025-03-31 19:27
Ни одна оппозиционная сила не может в одиночку победить власть, и это показали вчерашние выборы в Гюмри, заявил журналистам зампред Республиканской партии Армен Ашотян.