Փաշինյանը կարևորել է Ֆիրդուսի թաղամասի հուշարձանային շենքերի պահպանումը
Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է Երևանի Ֆիրդուսի 33-րդ թաղամասի կառուցապատման նախագիծը։ Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այն դեռևս մշակման փուլում է:
«Զեկուցվել է, որ կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 58 հազար քմ, իրացվել է 49 հազար քմ, 9 հազար քմ տարածքը գտնվում է իրացման փուլում: Արդեն իսկ փոխհատուցվել է 378 ընտանիքի, ընթացքի մեջ է 50 ընտանիքի փոխհատուցման գործընթացը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Վարչապետին ներկայացվել է, որ թաղամասի կառուցապատման նախագծերի վրա աշխատում է 60 ճարտարապետներից կազմված ճարտարապետական 7 խումբ: Փոխհատուցման ծավալը 60 մլն դոլար, է իսկ ընդհանուր թաղամասի կառուցապատման ներդրումային արժեքը 300 մլն դոլար է գնահատվում։ Ակնկալվում է, որ շինարարական աշխատանքների ընթացքում ստեղծվելու է 8-10 հազար նոր աշխատատեղ:
Թաղամասում կառուցվելու են նաև ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներ: Փաշինյանն ընդգծել է հուշարձան շենքերի պահպանության ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների կարևորությունը։ Նա նաև շեշտել է, որ նախապես մշակված չափորոշիչներն անհրաժեշտ է պահպանել մինչև նախագծի ավարտը: Պատասխանատուները կառավարության ղեկավարին վստահեցրել են, որ մեծ ուշադրություն է դարձվելու հուշարձան շենքերի պահպանությանը, տեղեկացնում է Sputnik Armenia-ն:
2025-03-29 14:25
Землетрясение магнитудой 7,7, которое произошло в Мьянме в пятницу, высвободило энергию, эквивалентную около 334 атомным бомбам. Об этом, как передает "Российская газета", сообщила американский геофизик Джесс Феникс в интервью CNN.
2025-03-29 14:22
Американский миллиардер Илон Маск анонсировал подключение спутникового интернета Starlink в Азербайджане.
2025-03-29 14:18
Иран стремится к мирным отношениям со своими соседями и не представляет для них угрозу, как и для других стран региона, сказал командующий ВМС Корпуса стражей исламской революции (КСИР) контр-адмирал Алиреза Тангсири, сообщает Mehr.
2025-03-29 14:11
Иран официально заявил, что готов вести непрямые переговоры с США. В целях повышения уровня внешней безопасности Армении наше государство может получить серьезную выгоду, если сможет инициативно стать площадкой для таких переговоров, что объективно возможно. Об этом в своем Telegram-канале написал иранист Вардан Восканян.