Օմբուդսմեն. Ադրբեջանը Հայաստանի հետ խաղաղության մասին խոսում է սպառնալիքների լեզվով
Հայկական կողմը պետք է խաղաղության հարցում իր գործողությունները փոխկապակցի Ադրբեջանի իրական գործողությունների հետ։ Այս մասին փետրվարի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հիշեցրեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Խաղաղությունն ինձ համար էլ է շատ կարևոր։ Այստեղ այլ բան է կարևոր. հակառակորդը թշնամանքի և ատելության ինստիտուցիոնալ քաղաքականություն է վարում հայկական ամեն ինչի նկատմամբ։ Նայեք Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին այն մասին, որ նա հպարտ է, որ թշնամու հանդեպ, այդպես է նա կոչում հայերին, ատելությամբ լի սերունդ է դաստիարակել: Քաղաքական գործիչներն ու զինվորականները հպարտանում են ատելության մեջ մեծացած սերնդով։ Այդպիսի ատելությունը չի կարող համեմատվել խաղաղության և ժողովրդավարության հետ։ Նրանք ոչ միայն տարածքային պահանջներ ունեն, նրանց նպատակը մարդկանց ոչնչացումն է։ Նրանք խաղաղության մասին խոսում են սպառնալիքների լեզվով»,- ասաց Թաթոյանը։
Միևնույն ժամանակ, օմբուդսմենն ընդգծել է, որ հայերի դեմ կատարված հանցագործությունների համար հարևան պետության ոչ մի ներկայացուցիչ չի պատժվել։ «Համեմատությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հետ տեղին չեն: Այն ժամանակ նախաձեռնողները պատժվեցին։ Քանի դեռ ատելությունը խրախուսվում է ամենաբարձր մակարդակով, մենք մեր գործողությունները պետք է համեմատենք դրա հետ»,- եզրափակեց Արման Թաթոյանը, տեղեկացնում է News.am-ը։