Ալիևը չի հանդարտվում՝ շարունակելով խոսել «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Թուրքմենբաշիում Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի և Թուրքիայի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման ժամանակ իր պարտքն է համարել գործընկերներին տեղեկացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» կառուցման հարցում «հաջողությունների» մասին։ Հիշեցնենք, որ խոսքը, ոչ ավել ոչ պակաս, Հայաստանի տարածքի մասին է։ Ալիևն ասել է, որ 2024 թվականին Ադրբեջանը կավարտի իր տարածքում բոլոր աշխատանքները՝ կապված «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման հետ։
«Այժմ մենք ակտիվորեն զբաղվում ենք Զանգեզուրի միջանցքի բացման հարցով։ Այդ հատվածում, որն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով, կատարվել է երկաթուղային ճանապարհի կառուցման հետ կապված աշխատանքի 40 տոկոսը և ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցման հետ կապված աշխատանքի 70 տոկոսը։ Բոլոր աշխատանքները կավարտվեն 2024 թվականին, որի արդյունքում կհայտնվի նոր տրանսպորտային միջանցքը»,-ասել է Ալիևը։
Նա նաև հայտնել է նույն թվականին Լաչինի օդանավակայանի շահագործման մասին։
Իսկ մինչ այդ Ադրբեջանն արդեն երրորդ օրն է՝ փակ է պահում Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի ճանապարհը՝ թույլ չտալով Արցախ հասցնել ո՛չ սննդամթերք, ո՛չ դեղամիջոց, արգելելով մարդկանց մուտքը Արցախ։ Բաքվի հանցավոր գործողությունների հետևանքով ճանապարհներին մնացել են հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ։ Երեկ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը փակել է Արցախի գազամատակարարումը։
2025-04-02 13:04
Эпоха Никола и партии «Гражданский договор» завершается. Они попытаются удержаться любой ценой, но им это все равно не удастся. Об этом написал на своей странице в «Facebook» член группы «Альтернативные проекты» политолог Ваге Ованнисян.
2025-04-02 13:03
От имени третьего президента страны, председателя Республиканской партии Армении Сержа Саргсяна в воинском пантеоне «Ераблур» 2 апреля была отдана дань памяти героев, погибших во время отражения апрельской агрессии Азербайджана, и всех сынов армянского народа, пожертвовавших своей жизнью в карабахских войнах. Об этом говорится в сообщении, распространенном офисом третьего президента Армении.
2025-04-02 12:58
50 сенаторов США из 100 (25 республиканцев и 25 демократов) поддержали двухпартийный законопроект о первичных и вторичных санкциях против России, если она откажется от переговоров о мире в Украине или сорвет соглашение, пишут Reuters и Bloomberg.