Բլինկեն․ Արևմուտքն առաջիկա օրերին ավելի շատ ռազմական օգնություն կհասցնի Ուկրաինա
ԱՄՆ-ի լրացուցիչ օգնությունն Ուկրաինային մարտի դաշտ կհասնի առաջիկա օրերին: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Կիև կատարած այցի ընթացքում, նրա խոսքերը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Արևմուտքը հասկանում է, որ չի կարող ժամանակ կորցնել Ուկրաինայում, առաջիկա օրերին մարտադաշտ կհասցնի ավելի շատ ավելի շատ ռազմական օգնություն, քան հիմա»,- հայտարարել է Բլինկենը Կիևում պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ: Միջոցառման հեռարձակումը վարել է Պետական դեպարտամենտը։
Նա հավելել է, որ Կիևին նոր օգնություն է ուղարկել այն բանից հետո, երբ Կոնգրեսը հավանություն է տվել Սպիտակ տան խնդրանքին։
Ինչպես հայտնել է Սպիտակ տունը, ԱՄՆ-ն առաջիկա օրերին մտադիր է հայտարարել Ուկրաինային ռազմական օգնության նոր փաթեթ հատկացնելու մասին: Վարչակազմից նշել են, որ Կիևը ԱՄՆ-ից զենքի նոր խմբաքանակ կստանա ամեն շաբաթ։
Ռուսաստանը կարծում է, որ Ուկրաինային սպառազինությունների մատակարարումները խանգարում են կարգավորմանը, ՆԱՏՕ-ի երկրներին ուղղակիորեն ներքաշում են հակամարտության մեջ և «կրակի հետ խաղ» են հանդիսանում: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նշել է, որ ցանկացած բեռ, որը սպառազինություն է պարունակում Ուկրաինայի համար, օրինական թիրախ կդառնա Ռուսաստանի համար: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն ուղղակիորեն մասնակցում են հակամարտությանը, այդ թվում` ոչ միայն զենքի մատակարարմամբ, այլև Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի և այլ երկրների տարածքում կադրերի պատրաստմամբ: Կրեմլում հայտարարել են, որ Արևմուտքի կողմից Ուկրաինային զենք մատակարարելը չի նպաստում բանակցություններին և բացասական ազդեցություն կունենա։