Սուրեն Պետրոսյան․ Արցախի հայերից մենք ակտիվ մասնակցություն ենք ակնկալում Հայաստանի կյանքում
Ակնկալում ենք Լեռնային Ղարաբաղի հայության ակտիվ մասնակցությունը Հայաստանի հասարակական կյանքում։ Այս մասին մայիսի 21-ին Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքական և հասարակական շրջանակների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Հանուն հայրենիքի» շարժման առաջնորդներից, «Ազգային համախմբում» կուսակցության ղեկավար Սուրեն Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ ոչ ոք ընդառաջ չի գնացել ԼՂ հայերին, ինչի արդյունքում նրանք այժմ հայտնվել են Հայաստանում։ «Ընդհակառակը, ձախողման արդյունքում ստիպված եղաք հայտնվել այստեղ»,- նկատեց Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով, հայերի վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ բոլորի պարտքն ու պարտականությունն է, սա միջազգային, ազգային և պետական իրավունքի վերականգնումն է։
Ընդդիմադիր գործիչը խնդրեց ԼՂ հարցը պահել որպես ուղենիշ և թույլ չտալ, որ այն դիտարկի որպես ռևանշիստական և ռազմատենչ հայտարարություն։
2025-03-30 23:06
Офис омбудсмена Армении заявил о ряде нарушений, допущенных в ходе голосования на выборах в советы старейшин в общинах Гюмри и Паракар.
2025-03-30 22:49
Во втором городе Армении в настоящее время продолжается подсчет голосов на внеочередных выборах в представительный орган. Поступают сообщения о напряженной ситуации на некоторых избирательных участках, где подсчет начался с опозданием. В частности, на участке 31/69. Как передал корреспондент Новости Армении – NEWS.am из окружной избирательной комиссии N31. ответственной за проведение внеочередных выборов в Совет старейшин Гюмри, на 22.20 ни одна участковая избирательная комиссия не представила результаты.
2025-03-30 22:42
Все, что происходит в Гюмри, происходит у вас на глазах, – в «оплоте демократии» проходят «свободные, справедливые, прозрачные» выборы. Все это в основном направлено против нас», – заявил на пресс-конференции 30 марта кандидат в мэры города Гюмри Ширакской области Армении от блока «Наш город» Мартун Григорян.
2025-03-30 22:36
Общее число избирателей в двух общинах составляет 132 203 человека.