СМИ: Аванесян вызвали на закрытую встречу в парламент
Главу Минздрава Армении Анаит Аванесян вызвали в парламент на закрытую встречу по вопросу внедрения обязательного медицинского страхования, пишет газета "Жоховурд".
Մոսկվայի և Վաշինգտոնի պայմանավորվածությունները հասկանալու համար դեռ պետք է գնահատել ուկրաինական հակամարտության կարգավորման չափանիշները։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց քաղաքագետ, անվտանգության ոլորտի փորձագետ Դավիթ Հարությունովը` անդրադառնալով Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի հեռախոսազրույցին։
Телефонный разговор лидеров России и США и прозвучавшие после этого заявления по понятным причинам вызвали бурный резонанс в мире. Ведущие европейские политики и СМИ поспешили заявить о "мире Путина и Трампа", о сдаче американским лидером интересов евроатлантического сообщества и т.д. Разумеется, еще очень рано делать однозначные выводы по поводу формирования глобальной расстановки сил, но очевидно, что многие регионы, где традиционно сталкивались подходы Москвы и Вашингтона, оказались на пороге кардинальных перемен.
Հայաստանում Ռուսական տունը և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները միջազգային հանրությանը կոչ են արել միանալ «Վրաստանի ինքնահռչակ իշխանությունների բոյկոտին, որոնց նրանք մեղադրում են երկրում ժողովրդավարությունը տապալելու և այլախոհությունը ճնշելու մեջ», ասվում է Եվրախորհրդարանի հայտարարության մեջ։
Русский Дом в Армении и Международный научно-образовательный центр НАН Армении подписали соглашение о сотрудничестве.
Депутаты Европарламента призвали международное сообщество присоединиться к бойкоту «самопровозглашенных властей Грузии, которых они обвиняют в подрыве демократии в стране и подавлении инакомыслия», говорится в сообщении Европарламента.
Եթե Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը չճանաչեր Ադրբեջանի կազմում, Ադրբեջանը չէր կարողանա Հաագայի դատարան հայց ներկայացնել ընդդեմ Հայաստանի՝ վնասների փոխհատուցման համար։ Այս մասին News.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
Если бы Никол Пашинян не признал Арцах частью Азербайджан, то Азербайджан не смог бы представить в Гаагу иск к Армении о возмещении ущерба. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении–NEWS.am заявил политолог Степан Даниелян.
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարան ներկայացված հայցը նոր չէ, այժմ ուղարկվել են նոր փաստաթղթերը։ Այս մասին Sputnik Արմենիային հայտնեցին Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրասենյակից։