Գեղամ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆ․ ԱՅՍՕՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԿԱՏԱՐՎԵԼ Է ԹԵՐԵՎՍ ԱՄԵՆԱԶԱՎԵՇՏԱԼԻ ԿԱԴՐԱՅԻՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒՄԸ
Այսօր Հայաստանում կատարվել է, թերևս, ամենազավեշտալի կադրային նշանակումը։ Երկրի անվտանգային համակարգի լրջագույն մարտահրավերների, ՀՀ զինված ուժերում արմատական բարեփոխումների, բարոյա-հոգեբանական վիճակի կտրուկ փոփոխության հրամայականների պայմաններում Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը նշանակվել է ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
«Ճիշտ կարդացիք, բանկային աշխատողը, որ մի քանի ամիս ժամանակավոր Երևանի քաղաքապետացուն էր, դարձել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ։
Ու սրանից հետո սրանք պետք է խոսեն Հայոց բանակի մարտունակության, բարեփոխման մասին։
Ամիսներ առաջ Ազգային ժողովում ՀՀ Զինված ուժերում ստեղծված իրավիճակի հարցով ընդդիմության առաջարկած փակ նիստում, իբրև հիմնական զեկուցող, ի թիվս այլ խնդիրների՝ խոսել էի բարձրագույն ռազմական և զինվորական պաշտոնների թերլրացվածության մասին։ Այդ թվում հիշատակել էի պաշտպանության փոխնախարարներից մեկի պաշտոնում արդեն շուրջ երեք տարի մարդ չնշանակելու մասին։ Երանի չասեի, եթե գիտենայի, որ այսպիսի նշանակում է լինելու։
Սա է, որ ընդդիմությունը բարձրաձայնում է՝ այս իշխանությանն ամուր անվտանգային համակարգ պետք չէ, ուժեղ բանակ պետք չէ, ամրացված սահման, առաջնագիծ պետք չէ։ Սրանք միայն ավիրում են ամեն ինչ։
Միայն մի քանի կարևորագույն պաշտոններ նշեմ, որոնք ամիսներով թափուր են՝
1․ ՀՀ Սահմանապահ զորքերի հրամանատար (թափուր է արդեն 5 ամիս)
2․ ՀՀ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետ (թափուր է արդեն 7 ամիս)
3․ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի 2 տեղակալ (թափուր է արդեն, համապատասխանաբար, 2 տարի և 7 ամիս)»,- գրել է նա։
2025-03-31 10:08
Министерство иностранных дел Армении прокомментировало Sputnik Армения позицию страны по поводу уплаты ежегодных взносов в бюджет ОДКБ. В ответ на официальный запрос в ведомстве подтвердили, что Ереван уведомил секретариат организации о своем решении воздержаться от подписания соответствующего документа.
2025-03-31 10:06
На 08.00 ЦИК Армении опубликовала данные 81 избирательного участка из 82.
2025-03-31 10:05
Блок "Мать Армения" готов отдать свои голоса оппозиционной политической силе, набравшей наибольшее количество голосов на выборах в Совет старейшин Гюмри, и призывает сделать то же самое других представителей оппозиции. Об этом заявил лидер блока Андраник Теванян.
2025-03-31 09:08
Если руководствоваться имеющимися на данный момент предварительными результатами, то преодолевающие необходимый барьер оппозиционные политические силы вместе получают 19 мандатов в представительном органе Гюмри, а правящая в Армении партия «Гражданский договор» – лишь 14. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила специалист по конституционному праву Гоар Мелоян.