Պատմության ընթացքում Արևմտյան Եվրոպան հաճախ ներկայացվել է որպես քաղաքակրթության կենտրոն՝ հակադրվելով այլ երկրների «բարբարոսական» գործելաոճին, մասնավորապես՝ մարդակերությանը: Այնուամենայնիվ, ապացույցները ցույց են տալիս, որ Արևմտյան Եվրոպայում մարդու մարմնի մասերի օգտագործումը շարունակվել է նախապատմական ժամանակներից, հայտնում է Live Science-ը։
• ՔԱՐՏ-ԲԼԱՆՇ ՄԵՐՁԱՎՈՐ ԱՐԵՎԵԼՔՈՒՄ ԵՎ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԿՈՎԿԱՍՈՒՄ
VERELQ տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցում թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը վերլուծում է Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ընթացիկ դինամիկան: Փորձագետը մանրամասն բացատրում է, թե ինչու է Թուրքիան շարունակում պայմանավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, և ինչ ռազմավարական նպատակներ է այն հետապնդում տարածաշրջանում: Սաֆրաստյանը նաև քննարկում է Թուրքիայի դերը Մերձավոր Արևելքում՝ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակի համատեքստում: Հարցազրույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում ձևավորվող նոր համաշխարհային կարգի և դրանում Հարավային Կովկասի տեղի վերլուծությանը, որտեղ, ըստ փորձագետի, Ռուսաստանը կպահպանի գերիշխող ազդեցությունը: Տարածաշրջանային գործընթացների իր գնահատականում Սաֆրաստյանը ընդգծում է Թուրքիայի ռազմավարական մոտեցման և Ադրբեջանի՝ Հայաստանի հանդեպ մարտավարական խնդիրների միջև տարբերությունը: