Բոգդան ԲԵԶՊԱԼԿՈ․ ԲԱՔՈՒՆ ԵՎ ԱՆԿԱՐԱՆ ՁԳՏՈՒՄ ԵՆ ԳԵՐԻՇԽԵԼ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ
Ռուս քաղաքագետ Բոգդան Բեզպալկոն Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի նոր հոդվածը կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքի միջազգային խորհրդատու Ջարեդ Գենսերը գրառում է կատարել Х- ում ՝ նշել, որ շնորհակալ է, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես են եկել իր պաշտպանյալի՝ Ռուբեն Վարդանյանի, և Ադրբեջանում պահվող մյուս հայ քրիստոնյա քաղաքական բանտարկյալների և գերիների ազատության համար. «Սա շատ կարևոր էր։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է շատ ավելին անել՝ դա իրականացնելու համար։ Մենք աղոթում ենք և խնդրում նրա օգնությունն ու աջակցությունը»:
Մի այդպիսի դիվանագետ կա՝ Վասիլիս Մարագոս անունով. ներկայումս գլխավորում է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակությունը: Օրերս՝ մարտի 1-ին սույն պարոնը մեկնաբանեց այն խնդիրը, որը փոթորկել է ողջ Հայաստանն ու Սփյուռքը. Բաքվում ընթացող խայտառակ «դատավարությունները» և խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի կիրառումը հայ գերիների նկատմամբ։
2020 թ․Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմից հետո Բաքվի և ադրբեջանական այլ քաղաքների բանտերում պահվում են ՀՀ քաղաքացի և ազգությամբ հայ բազմաթիվ ռազմագերիներ։ Գերիների՝ Բաքվի կողմից հաստատված պաշտոնական թիվը 23 է, սակայն իրավապաշտպաններն ունեն փաստական ապացույցներ առնվազն 80 անձանց գերեվարման մասին։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԱլԳ քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատֆորմը:
«Թրամփի վարչակազմը, միամտաբար ակնկալելով հանդիպում անցկացնել Զելենսկիի հետ պետական ղեկավարների պաշտոնական հանդիպման ընդունված ձևաչափով, Սպիտակ տանը տեսավ մի տեսակ հետմոդեռնական Չե Գևարայի՝ ռոմանտիկ հեղափոխական առաջնորդի, որն արհամարհում է ձևականությունները և ավանդույթները: Այս մասին սոցցանցում գրել է Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ մեկնաբանելով Սպիտակ տանը Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի նախագահների վիճաբանությունը։
Պատմության ընթացքում Արևմտյան Եվրոպան հաճախ ներկայացվել է որպես քաղաքակրթության կենտրոն՝ հակադրվելով այլ երկրների «բարբարոսական» գործելաոճին, մասնավորապես՝ մարդակերությանը: Այնուամենայնիվ, ապացույցները ցույց են տալիս, որ Արևմտյան Եվրոպայում մարդու մարմնի մասերի օգտագործումը շարունակվել է նախապատմական ժամանակներից, հայտնում է Live Science-ը։
VERELQ տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնին տված հարցազրույցում թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը վերլուծում է Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ընթացիկ դինամիկան: Փորձագետը մանրամասն բացատրում է, թե ինչու է Թուրքիան շարունակում պայմանավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ, և ինչ ռազմավարական նպատակներ է այն հետապնդում տարածաշրջանում: Սաֆրաստյանը նաև քննարկում է Թուրքիայի դերը Մերձավոր Արևելքում՝ փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակի համատեքստում: Հարցազրույցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում ձևավորվող նոր համաշխարհային կարգի և դրանում Հարավային Կովկասի տեղի վերլուծությանը, որտեղ, ըստ փորձագետի, Ռուսաստանը կպահպանի գերիշխող ազդեցությունը: Տարածաշրջանային գործընթացների իր գնահատականում Սաֆրաստյանը ընդգծում է Թուրքիայի ռազմավարական մոտեցման և Ադրբեջանի՝ Հայաստանի հանդեպ մարտավարական խնդիրների միջև տարբերությունը:
Հայաստանի և Ռուսաստանի ոչ կառավարական կազմակերպությունները համատեղ հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցած սարսափելի հակահայկական ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ։
ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն պայմանավորվելու են, արդյունքում Հայաստանն ու հետխորհրդային պետությունները մնալու են ՌԴ-ի ազդեցության գոտում։ Sputnik Արմենիայի եթերում նման համոզմունք հայտնեց քաղաքագետ Արման Բոշյանը` անդրադառնալով նոր աշխարհակարգի ձևավորմանը։