Ո՞ր ուժը քանի՞ մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում
Ըստ այս պահին առկա տվյալների՝ Գյումրիի ավագանու ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարող ընդդիմադիր ուժերը միասին կունենան 19, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը»՝ 14 մանդատ։ Այս մասին NEWS.am-ի զրույցում հայտնեց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
«Ընտրական օրենսգրքով նախատեսված է բանաձև, որի միջոցով հաշվարկվում է, թե որ ուժը որքան մանդատ է ստանալու։ Ըստ այս պահին առկա տվյալների՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիրը» (առաջին համարը՝ Սարիկ Մինասյան) ստանում է 14 մանդատ, «Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը» (առաջին համարը՝ Վարդան Ղուկասյան)` 8 մանդատ, «Մեր քաղաքը» դաշինքը (առաջին համարը՝ Մարտուն Գրիգորյան)՝ 6 մանդատ, «Իմ հզոր համայնք» կուսակցությունը (առաջին համարը՝ Ռուբեն Մխիթարյան)` 3 մանդատ, իսկ «Մայր Հայաստան» դաշինքը (առաջին համարը՝ Կարեն Սիմոնյան)` 2 մանդատ։ Մյուս 4 ուժերը չեն հաղթահարում անցողիկ շեմը (կուսակցությունների դեպքում՝ 4%, դաշինքների դեպքում՝ 6% - խմբ.):
Այս պարագայում ընդդիմադիր ուժերը միասին վերցրած մեծամասնություն են կազմելու՝ ստանալով 19 մանդատ, իշխող կուսակցությունը՝ 14 մանդատ (ընդհանուր՝ 33 ավագանի): Եթե ընդդիմադիր ուժերը միավորվեն, Գյումրին ընդդիմադիր համայնքապետ կունենա։ Եթե որևէ արտառոց դեպք չլինի, արդյունքները չբողոքարկվեն, ավագանու առաջին նիստը պետք է կայանա ապրիլի 16-ին։ Այդ նիստում էլ պետք է տեղի ունենա համայնքի ղեկավար ընտրություն»,- նշեց Մելոյանը։